Veckoplan: läckra & billiga recept för hela familjen | ALDI SÖDER (2023)

1Portionspriset härrör från de proportionella kostnaderna för huvudingredienserna som krävs för receptet för 4 personer på 4,59 € (= 1,15 € per person). Eftersom de huvudingredienser som krävs endast kan köpas i större förpackningsenheter eller vissa kampanjdagar till angivet pris, kan det faktiska inköpspriset bli högre än de angivna pro rata-kostnaderna.
400 g GUTBIO baljväxter, sort: kikärter: 1,32 € (500 g = 1,65 € / 1 kg = 3,30 €) / 1 gul lök: 0,08 € (1 kg netto = 1,19 €), från vår annons / 1 vitlöksklyfta: € 0,01 (200 g netto = 0,79 € / 1 kg = 3,95 €) / 6 ELBELLASANsolrosolja (90 ml): 0,16 € (1 l=1,79 €) / 1 LANDFREUDEÄG: 0,20 € (6 st = 1,19 €) / 2 EARS breadcrumbs (18 g): 0,03 € (1 kg = 1,69 €) / 1 mini romansalladshjärta: 0,50 € (2 pack = 0,99 €) / 4 lösa vintomater (240 g): 0,36 € (1 kg = 1,49 €) / 150 gMILSANI mild yoghurt: 0,26 € (500 g = 0,85 € / 1 kg = 1 €,70) / ½ kruka med ekologiska krukväxter mynta: 0,70 € (1 kruka = ​​1,39 €) / 4LYTTOS Medelhavspitabockar: 0,99 € (300) g = 0,99 € / 1 kg = 3,30 €)

2Portionspriset härrör från de proportionella kostnaderna för huvudingredienserna som krävs för receptet för 4 personer på 5,20 € (= 1,30 € per person). Eftersom de huvudingredienser som krävs endast kan köpas i större förpackningsenheter eller vissa kampanjdagar till angivet pris, kan det faktiska inköpspriset bli högre än de angivna pro rata-kostnaderna.
350g MY VEGGIE DAY Naturlig tofu: 1,92 € (400 g = 2,19 € / 1 kg = 6,26 €) / 1 NATUR FAVORIT LITTLE SCHAZE premium citron: 0,69 € (1 st = 0,69 €) / 8 matskedar MILSA + Soja g yoghurt (120 g) : €0,33 (500 g = €1,39 / 1 kg = €2,78) / 4 ELCUCINA NOBILE tomatpuré (40 g): €0,24 (200 g = €1,19 / 1 kg = €5,95) / CANTINELLE extra virgin olivolja (15 ml): €0,14 (750 ml = €6,99 / 1 l = €9,32) / 2EL BACK FAMILYAhornsirap (30 ml): €0,36 (250 ml = €2,99 / 1l = €11,96) / 2 vitlöksklyftor: €0,02 (200 g netto = €0,79 / 1 kg = €3,95) / 2ELASIA GREEN GARDEN sojasås (30 ml): €0,17 (250 ml = €1,39 / 1 l = €5,56) / 2 lösa morötter (160 g): € 0,25 (1 kg = 1,59 €) /1 zucchini lös (200 g): 0,30 € (1 kg = 1,49 €) /4 blad av mini romainesallat: 0,40 € (förpackning om 2 = 0,99 €) /8 skivor GULDÖRON smörtoast: 0,38 € (500 g = 1,19 € / 1 kg = 2,38 €)

3Portionspriset härrör från de proportionella kostnaderna för huvudingredienserna som krävs för receptet för 4 personer på 9,69 € (= 2,42 € per person). Eftersom de huvudingredienser som krävs endast kan köpas i större förpackningsenheter eller vissa kampanjdagar till angivet pris, kan det faktiska inköpspriset bli högre än de angivna pro rata-kostnaderna.
50 g GOLDEAR Vetemjöl Typ 405: 0,04 € (1 kg = 0,79 €) / 2 shots öl, t.ex. KARLSKRONE Premium Pilsener (20 ml): 0,03 € (6 x 0,5 l = 2,69 € plus deposition = 1,50 € / 1 l = 0,90 €) / 800 g GOLDEN SEAFOODAlaska pollockfiléer: 4,79 € (1 kg = 5,99 €) / 80 g GOLDEN EAR-brödsmulor: 0,14 € (1 kg = 1,69 €) / 3 –4 ELBELLASAN vegetabilisk olja för stekning (45 ml): € 0,07 (1 l = 1,59 €) /½ isbergssallat: 0,50 € (1 st = 0,99 €) / 2GUT BIO röd ekologisk lök: 0,26 € (500 g netto = 0,99 € / 1 kg = 1,98 €), från vår annons / 2 GOLD EARS masterbaguetter: 1,78 € (250 g = 0,89 € / 1 kg = 3,56 €) / 6 matskedar DELIKATO tomatketchup (60 ml): 0,23 € (500 ml = 1,89 € / 1 l = 3,78 €) / 4 matskedar DELIKATO majonnäs (60 ml): 0,22 € (500 ml = 1, 85 € / 1 l = 3,70 €) / 3 ELDELIKATO delikatesssenap (30 ml): 0,07 € (200 ml = 0,49 € / 1 l = 2,45 €) / 2 tsk BACK FAMILY lönnsirap (15 ml): 0,18 € (250 ml = 2,99 € / 1 l = 11,20 €) / 1 kruka ekologiska örter persilja: 1,39 € (1 kruka = ​​1,39 €)

4Portionspriset härrör från de proportionella kostnaderna för huvudingredienserna som krävs för receptet för 4 personer på 4,62 € (= 1,15 € per person). Eftersom de huvudingredienser som krävs endast kan köpas i större förpackningsenheter eller vissa kampanjdagar till angivet pris, kan det faktiska inköpspriset bli högre än de angivna pro rata-kostnaderna.
150 g FARMER NATURALS cashewnötter: 1,72 € (200 g = 2,29 € / 1 kg = 11,45 €) / 150 ml GUTBIOKokokos-Dryck: 0,20 € (1 l = 1,35 €) / 1 ELSCHNEEKOPPE 0,0 ml ekologisk vinäger (3,0 ml) €(750 ml = 1,25 € / 1 l = 1,67 €) / ½NATUR LIEBLINGE KLEINE SCHÄZEZE premium citron: 0,35 € (1 st = 0,69 €) / 1WONNEMEYER jästkub: 0 ​​,15 € (42 g = 0,00 € / 1 kg = 0,00 € 3,57 €) / 200 ml GUTBIO kokosdryck (alternativt GUTBIO havredryck): 0,27 € (1 l = 1,35 €) / 270 g GOLD EAR vetemjöl typ 405: 0, 21 € (1 kg = 0,79 €) / 500 ml BELLASAN vegetabilisk olja för stekning: 0,80 € (1 l = 1,59 €) / 1 gul paprika från paprikamix: 0,33 € (500 g förpackning = 0,99 € / 1 kg = €1,98), från vår annons / 1 röd paprika från paprikamix: 0,33 € (500 g förpackning = 0,99 € / 1 kg = 1,98 €), från vår annons / 2 vårlökar: 0,24 € (1 gäng = 0,59 €)

5Portionspriset härrör från de proportionella kostnaderna för huvudingredienserna som krävs för receptet för 4 personer på 22,68 € (= 5,67 € per person). Eftersom de huvudingredienser som krävs endast kan köpas i större förpackningsenheter eller vissa kampanjdagar till angivet pris, kan det faktiska inköpspriset bli högre än de angivna pro rata-kostnaderna.
2 vitlöksklyftor: 0,02 € (200 g netto = 0,79 € / 1 kg = 3,95 €) / 25 g GUTBIO ekologisk ingefära: 0,11 € (300 g netto = 1,29 € / 1 kg = 4,30 €) / 4 schalottenlök: 0,32 € (250 g netto = 0,99 € / 1 kg = 3,96 €) / 4 stjälkar koriander*, alternativt ekologiska krukväxter persilja: 0,33 € (1 kruka = ​​1,39 €) / 12 chilipeppar: 0,95 € (50 g skål = 0,79 € / 1 kg = 15,80 €) / 4 msk ASIA GREEN GARDENSoysås (60 ml): 0,33 € (250 ml = 1,39 € / 1 l = 5,56 €) / 7 matskedar CUCINA NOBILECondimentoBianco (105 ml): 0,35 € (500 ml = €1,69 /1 l = €3,38) / 4 matskedar NURNURNATUR ekologisk tomatketchup (60 ml): €0,60 (250 ml = €2,49 / 1 l = €9,96) / 6 matskedar GUTBIO ekologisk solrosolja (90 ml): €0,28 (0,5 l = 1 €,55 / 1 l = €3,10) / 2 mini romaine salladshjärtan: €0,99 (förpackning med 2 = €0,99) / 2 stavar av ekologiska krukväxter dill (alternativt ALL SEASONS dill): €0,17 ( 1 kastrull = €1,39) / 3 matskedar DELIKATO-majonnäs (45 ml): €0,17 (500 ml = €1,85 / 1 l = €3,70) / 3 matskedar MILSANI crèmefraiche (45 g): €0,22 € (200 g = €0,99) / 1 kg = 4,95 €) / ½ kruka ekologiska örter basilika: 0,70 € (1 kruka = ​​1,39 €) / 12 NURNURNATUR ekologiska fjäderfäkorvar: 11,97 € (220 g = 3,99 € / 1 kg = 18,14 €) / 12 skivor GOLDEARS fullkornsrostat bröd: 0,57 € (500 g = 1,19 € / 1 kg = 2,38 €) / 12 skivor NURNUNATUR stark ekologisk - Bergsost: 3,50 € (150 g = 2,19 € / 1 kg = 14,60 €) / 2 ägg GUTBIO : 0,60 € (10 stycken = 2,99 €) / 4 msk NURNURNATUR ekologisk Färsk mjölk (60 ml): 0,09 € (1 l = 1,49 €) / 2 matskedar GUTBIO ekologiskt smör (40 g): 0,41 € (250 g = € 2,59 / 1 kg = 10,36 €)

*eventuellt. inte tillgänglig

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated: 06/06/2023

Views: 5624

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.